Windows Bileşen Deposu (WinSxS) Klasörünü Temizleme


Nisan 2019 (0) Iptv 29.02.2024


Windows bileşen deposu (C:\Windows\winsxs) dizini, Windows kurulumları içindeki bakım işlemleri sırasında kullanılır. Bakım işlemlerinin bazıları Windows Update, hizmet paketi ve düzeltme yüklemeleridir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Bileşen deposu bir Windows kurulumu için gerekli olan tüm dosyaları içerir. Bu dosyalara yönelik tüm güncelleştirmeler de güncelleştirmelerin yüklendiği sırada bileşen deposu içinde tutulur. Bu da zaman içinde kuruluma yeni güncelleştirmeler, özellikler veya roller eklendikçe bileşen deposunun büyümesine yol açar. Bileşen deposu Windows platformunun sağlamlığını artırmak için kendisi ile diğer Windows dizinleri arasında NTFS sabit bağlantıları kullanır. Windows Gezgini kabuğunun sabit bağlantıları kullanma biçimi nedeniyle, bileşen deposunun dizin boyutu büyük görünür. Windows kabuğu bir sabit bağlantıya olan her başvuruyu, dosyanın bulunduğu her dizin için dosyanın ayrı bir örneği olarak nitelendirir. Örneğin, advapi32.dll adlı bir dosya 700 KB boyutundaysa ve hem bileşen deposunda hem de \Windows\system32 dizininde bulunuyorsa, Windows Gezgini hatalı şekilde bu dosyanın 1.400 KB sabit disk alanı kullandığını bildirir.

Windows XP işletim sistemi ile hayatımıza giren bu klasör işletim sistemi DLL dosyalarındaki sorunları çözmek adına kullanılan bir klasördür. Yani özetle işletim sistemi için kritik olan sistem dosyalarının bir kopyasını tutar. Ancak temiz bir kurulum sonrası nerede ise 10gb boyutuna gelen bu klasör son derece rahatsız edici olabilir. eğer yer sorununuz yok ise bence hiç ellemeyin çünkü sistem güzel çalışıyor, ancak bir ssd disk aldınız zaten bu disk 64gb ama bir baktınız sadece 10gb’ ı bu dosyalar ile kaplı, bu durum biraz sinir bozucu olabilir. Eğer Vista işletim sistemi kullanıyorsanız “COMPCLN” komutu yardımı ile SP için saklanan dosyaları silerek bu 10gb lık klasörü 1GB gibi bir seviyeye indirebilirsiniz.

İllaki silmek istiyorum diyorsanız dosya sahipliğini alarak bunu yapabilirsiniz

cd c:\windows\winsxs
takeown /A /F *.* /r
icacls * /grant Administrator:(F) /t /c

Peki Windows 7 kullanıyorsanız ve bu dosyaları silmek değilde daha küçük boyutta yer kaplamasını istiyorsanız bu durumda aşağıdaki komutu kullanabilirdiniz

SxS_Temizleme_Komutu

Windows 10

dism /online /cleanup-image /StartComponentCleanup

dism /online /cleanup-image /spsupersededYorum yapabilmek için giriş yapınız

Giriş Yap

Sitede Ara

ralfiSoft.com Download

DOWNLOADS