Facebook Nasil Reklam Verilir Resimli Ayrintili Anlatim


April 2019 (0) Iptv 7/19/2024


Facebook’a reklam vermek nasıl olur?  Ayrıntılarını anlamıyorum diyen kişiler için tüm reklam modelleri, ayrıntıları ve teknikleri basit bir şekilde anlattığımız bu facebook reklam verme rehberi sayesinde facebook reklamları hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Facebook Reklamı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir reklam oluşturmadan önce facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler ve reklam vermeden önce neler yapmalıyız bunları öğrenmemiz gerekir.

Facebook reklamı vermek bir işletme, web sitesi ya da marka için önemli midir?

Bu sorunun cevabı tabi ki evet. Çünkü, Facebook internette reklam verme yolları arasında en etkili araçlardan biridir. Bunun sebebi 2 milyardan fazla kullanıcı ve reklam fiyatları bakımından en cazip araçlardan biri olmasıdır.

Ayrıca Facebook iş ortakları (web site ve mobil uygulamalar gibi), Instagram ve Facebook Messenger ile çok büyük bir kitleye erişebilen, dünyanın her ülkesinde milyonlarca kullanıcısı bulunan en büyük sosyal ağlardan biridir. Hatta 2018 yılı itibariyle en büyük sosyal ağ sitesidir.

Facebook’ta reklam vermek bu özelliklerinden dolayı milyonlarca reklam veren için etkili pazarlama yöntemlerinden biri haline geliyor.

Milyonlarca reklam veren arasında daha etkili facebook reklamları vermek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Facebook işletme hesabı kurmak

Facebook verimli reklam verme konusundaki en dikkat edilmesi gereken nokta Facebook işletme hesabı konusudur.

Facebook işletme hesabı ilk aşamada oluşturulmalıdır. İşletme hesabını business.facebook.com adresinden kişisel facebook hesabınız ile giriş yaparak aktif hale getirebilirsiniz.

Facebook işletme hesabında reklam yöneticisi, hedef kitleler, hedef kitle istatistikleri, raporlar, ödemeler, faturalar, analizler, özel hedef kitleler oluşturabilir ve sayfalarınızı daha profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz.

Facebook reklam verme amacına uygun olarak, reklam sonuçlarını daha detaylı analiz edebilir ve kar-zarar durumunuza göre pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.

Facebook piksel kurmak

Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. 

Facebook piksel kurmak verdiğimiz reklamlardan en yüksek verimi alabilmek için en gerekli adımdır.

Facebook piksel ile internet sitemizi ziyaret edenlere yeniden pazarlama yapabiliriz, reklamları daha detaylı raporlayabilir ve analiz edebiliriz, dönüşüm ve değerli olayları daha doğru takip ederek internet reklamlarının tüm avantajlarını kullanabiliriz.

Hedef kitle belirlemek

Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli özelliklerden birisi de hedef kitlenizi belirlemedeki kolaylıktır.

Facebook reklam verme çalışmalarında hedef kitleleri başlıca; Lokasyon, yaş, cinsiyet, cihaz dili, ilgi alanları, meslek, ilişki durumu, eğitim durumu, çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş davranışları, kullandığı mobil cihazlar gibi birçok açıdan sınıflandırabilirsiniz.

Çeşitli sınıflandırmalar ve gruplar oluşturarak internet siteniz veya ürünleriniz için en doğru hedef kitleyi belirleyebilir ve etkili pazarlama stratejileri ile gelirlerinizi, bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi arttırabilirsiniz.

Doğru Facebook Reklam Modelleri Seçmek

Facebook reklam verme aşamasında karşınıza çıkacak ilk adım facebook reklam amacınızı belirlemektir.

Her reklam verenin pazarlama amacı farklı olabilir. E-ticaret sitesi, blog sitesi ya da Facebook sayfa reklamı yapmak isteyebilirsiniz, ancak bu reklamları vermeden önce pazarlama amacınızı doğru seçmeniz gerekir. Bunun için Facebook farklı pazarlama amaçları ve farklı facebook reklam modelleri ile hedefinizi belirlemenize yardımcı olur.

Hali hazırda 11 farklı başlıkta facebook reklamı vermenizi sağlayacak reklam çeşidi bulunmaktadır.

Fotoğraf veya Video reklam

Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler listesindeki diğer bir önemli konu ise resim veya fotoğraf reklamları mı yoksa video reklamları mı verilmelidir konusudur.

Cevap: Video reklamları verilmelidir ya da video reklam verilmesi daha iyi olur diyebiliriz.

Peki neden video reklam vermek daha iyi bunu da kısaca anlatalım.

Bildiğiniz gibi günümüzde internetteki en popüler içerik tüketme alışkanlığı videolar ile gerçekleşiyor. Önceden video içerik üretmeye elverişli olmayan Twitter, Facebook, Instagram ve Linkedin gibi internet siteleri de şu an video içeriklerin paylaşılmasına ve üretilmesine destek veriyor.

Video içerikler aynı zamanda bu sitelerde geçirdiğimiz süreyi de arttırdığı için uygulamalar adına ekstra kazanç getirisi de sağlıyor. Aynı zamanda başarı kriterlerinden biri olan kullanıcıların sitede veya uygulamada kalma sürelerini de arttırdığı için önemli bir hale geliyor.

Video içeriklerin ilgi görmesi ve diğer etkenlerinden dolayı algoritma olarak bu paylaşımların daha öne çıkarılmasını sağlıyor. Bu reklam verirken de böyledir. Hatta video ile yapılan reklamlar fotoğraf/resim reklamlarına göre daha fazla yerleşim alanına sahiptir.

Video reklamların bir diğer ve en önemli özelliklerinden birisi ise, benzer hedef kitle (Look a Like Audience) özelliğini kullanabilmeye imkan vermesidir.

Benzer hedef kitle nedir?

Mevcut müşterilerinize, internet sitenizin ziyaretçilerine veya sayfanızın hayranlarına benzeyen, konum, yaş, ilgi alanları gibi benzer özellikler taşıyan insanları bularak, hedef kitlenizi ve pazarınızı büyütmeniz için kullanabileceğiniz hedefleme seçeneğidir.

Fotoğraf/Resim ile reklam yapmak nasıl olmalıdır?

Facebook reklam verme çalışması herkes ve her marka için mümkün olduğundan, her zaman video ile reklam yapamayabiliriz. Ürünümüz veya işletmemiz buna uygun olmayabilir. Bu durumda fotoğraf ya da resimlerle reklam yapabiliriz.

Fotoğraf/Resim reklamı verirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nedir?

Öncelikle görseliniz dikkat çekici olmalıdır. Facebook reklamlarında bazı renklerin daha etkili olduğunu ispatlayan çalışmalar mevcut. Ancak görsel renklerinizi belirlerken marka veya kendi renklerinizi de göz ardı etmemelisiniz.

Yine fotoğraf veya resim reklamlarında görselin içerisinde en fazla %20 oranında yazı bulunabilir.https://www.facebook.com/ads/creativehub bu adreste görüntü metni kontrolü (image text check) ile üzerinde yazı bulunan reklam görseliniz için fikir alabilirsiniz.

Facebook Reklam Fiyatları

Facebook reklam fiyatları belirlenirken bir çok kriter vardır. Bununla ilgili facebook reklam ücretleri nasıl hesaplanır içeriğini incelediğiniz de tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Facebook reklam bütçesi ise tamamen markaya, ürüne veya kişiye bağlı olarak değişebileceği için net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır.

Günlük bir bütçe belirleyebilir ve süresiz yayınlayabilirsiniz.
Toplam bir bütçe belirleyip belli zamanlarda ve belirli bir tarih aralığında reklamları yayınlayabilirsiniz.

Facebook reklam ücretleri, reklam modellerine göre de değişkenlik gösterir. Mesela Dönüşüm reklamları ve potansiyel müşteri bulma reklamları, erişim reklamlarına göre daha maliyetli olacaktır. Çünkü pazarlama amacı daha değerlidir.

Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir?

Facebook reklam verme aşamasına gelmeden önce dikkat edilmesi gerekilen 6 önemli konuyu inceledik.

Facebook’ta reklam vermek reklam modellerine göre biraz değişkenlik gösterse de aşağı yukarı hepsi aynı şekilde ilerler. Bunun için bu rehberde facebook sayfa reklamı yapma ve gönderi etkileşimi reklamı ile ilgili görseller üzerinden ilerleyeceğiz.

Facebook’a reklam vermek için önce business.facebook.com adresinde giriş yaptığımız işletme hesabımıza giriyoruz.

Buradaki açılan menüden reklam yöneticisi (ads manager) kategorisini seçiyoruz.

Reklam yöneticisi sayfasında daha önce verdiğimiz ve halen aktif olan tüm reklam kampanyalarını görebiliriz. Buradan bazı metrikleri de kontrol ederek, reklamın nasıl ilerlediği hakkında bazı bilgilere erişebiliriz.

Yeni bir facebook reklamı oluşturmak istediğimizde oluştur (create) butonunu kullanıyoruz.


Bu sayfada ise, daha önce bahsettiğimiz facebook reklam çeşitleri karşımıza çıkıyor. Burada etkileşim (engagement) reklamları üzerinden gideceğiz. Bunun için etkileşim reklamlarını seçip devam ediyoruz.

Etkileşim reklamlarını seçtiğimiz zaman 3 farklı reklam amacı seçebiliriz. Bu rehberde Facebook sayfa reklamı nasıl yapılırbunun üzerinden gideceğiz. Bu yüzden Sayfa beğenisi reklamını seçiyoruz, reklamımız için bir isim belirliyoruz ve devam ediyoruz.


Hedef kitlemizi belirlemeden önce beğenisini arttırmak istediğimiz sayfamızı seçiyoruz.

Facebook hedef kitle belirlerken ilk etapta buradan başlayarak devam etmeliyiz.

Lokasyon (locations) için ülke seçmeden önce yapmanız gereken adım, seçtiğiniz ülkede yaşayan insanlar mı, ülkede reklam verdiğiniz zaman dilimlerinde bulunan herkes mi, son yer bildirimini o konumda yapmış kişiler mi yoksa seçtiğiniz konumda seyahat edenleri mi hedeflemek istiyorsunuz bunu seçerek ülke veya şehir isimlerini girerek bu adımı tamamlayın.

Ayrıca konum belirlerken belli bir alan içerisinde de reklam verebilirsiniz. Örneğin; İstanbul – Beşiktaş konumu gibi ve bunu ne kadarlık bir alan içerisinde vermek istediğinizi seçebilirsiniz.

Hedef kitlenizin yaşını belirlerken ise; Facebook reklam ücretlendirmelerine göre bir aralık seçmenizi tavsiye ederim.

Bu aralıklar; 13-17, 18-24, 25-34, 35-44, 45-54, 55-64 ve 65+ şeklindedir.

Bu yaş aralıklarına göre reklam vermeniz bütçenizi daha verimli harcamak için gerekli olacaktır.

Örneğin; 25-40 yaş grubuna verdiğiniz reklamlarda; CPM değerleri ve diğer veriler 25-34 ve 35-44 yaş aralığı için ayrı ayrı hesaplanacaktır. Ancak sizin hedef kitlenizde 35-44 yaş aralığı 35-40 yaş aralığı şeklinde olduğu için verimli bir veri elde edemeyebilirsiniz. Hangi yaş grubunda daha etkili olduğunu anlamak için 25-44 yaş aralığı yapmak daha doğru ve etkili sonuçlar verecektir.

Cinsiyet seçimini ürün veya işletmenizin amacına göre siz belirlemelisiniz.

Dil seçiminde ise Facebook, hedeflediğimiz konumda birden fazla dil kullanılmıyorsa dil seçimi yapmamızın gerekli olmadığını söylüyor. Bu, ülke içerisinde birden fazla ana dil olan ülkeler için kullanılması gereken bir özellik diyebiliriz. (Hindistan, Çin, Kanada gibi.)

Evet! Facebook reklam verme konusundaki en önemli bölüme geldik.
Bu bölümde reklamınızın kimin görmesini istediğinize karar vereceksiniz. Hedef kitlenizi tanımlamanız gerekiyor.

Facebook reklam verme incelikleri hedef kitleyi doğru belirlemekle başlar.

Gördüğünüz gibi, demografik özelliklerine göre, ilgi alanlarına göre ve davranışlarına göre 3 farklı şekilde hedefleme yapabilirsiniz.

Bu alanda yapacağınız hedeflemelerde bir tane demografik özellik, bir tane de ilgi alanı gibi yaptığınız zaman reklamınız ya demografik kriterinize göre ya da ilgi alanı kriterinize göre gösterilir.

Bu görsel üzerinden örnek vererek facebook reklam verme incelikleri nedir, doğru hedefleme nasıl yapılır bunu göstereceğim.

Örnek:
Teknoloji ilgi alanına sahip, teknolojiyle ilgilendiğini belirten kişilere reklam vermek istiyorum. Aynı zamanda bu insanların evli olmasını istiyorum.

Görselde hedef kitleyi daralt (narrow audience) seçeneği sayesinde teknolojiyle ilgilenen evli insanlara reklamı göstereceğim.

Eğer ikisini de aynı kutu içerisine yazsaydık ne olurdu?

Hedef kitleyi daralt seçeneğini kullanmadan teknolojiyle ilgilenen ve evli kişileri aynı kutucuğa ekleseydik; reklamları teknolojiyle ilgilenenlere ya da evli olanlara gösterilirdi.

Hedef kitle: Teknolojiyle ilgilenen evli insanlar

Daraltmadan ikisini aynı anda seçmiş olsaydık hedef kitle: Teknolojiyle ilgilenenler veya evli olan insanlar olurdu.

Hedef kitleyi birçok kez daraltma ile ulaşmak istediğiniz hedefe nokta atışı yapabilirsiniz.

Bunun dışında, hariç bırakmak istediğiniz bir hedef kitle varsa diğer seçeneği (exclude people) kullanabilirsiniz.

Yani, teknolojiyle ilgili olan ama kesinlikle evli olmasın gibi bir hedef kitle belirlediğinizde evli olup teknolojiyle ilgilenenleri hariç bırakabilirsiniz.

Reklam yerleşim yerleri (Placements) ile reklamlarınızın gösterileceği yerleri seçebilirsiniz.

Facebook reklam verme incelikleri yerleşim yerlerini belirlerken de önemlidir.

Reklam yerleşim yerleri reklam verenlerin daha az tercih ettikleri, reklamın görünürlüğünün daha az olduğu yerlerde reklam maliyeti düşebilir.

Reklam yerleşim yerleri ile sadece Facebook içerisinde değil, Instagram ve Audience Network (Facebook iş ortakları) içerisindeki yerleşimleri de belirleyebilirsiniz.

Ayrıca sadece masaüstü (desktop) ya da mobil cihazlarda gösterilmesini veya her ikisinde gösterilmesini de belirleyebilirsiniz.


Facebook reklam verme işleminde 12 farklı yerleşim kullanabilirsiniz.
Ancak bu facebook sayfa beğeni reklamı olduğu için, bu reklam modeline özgü farklı bir yerleşim seçilemiyor.

Yani, Facebook sayfanızı Instagram akışındaki reklamlar ile beğendirmeniz mümkün değil.

Diğer reklam modellerinde bu yerleşimleri test ederek ve sonuçlarını analiz ederek kullanmanızı tavsiye ederim.

En çok tercih edilen ve daha görünür olan tabi ki Facebook için, mobil anasayfa akışı (mobile news feed) yerleşimidir.

Bu seçeneklerde ise reklamınızın görünmesini istediğiniz cihazları (iOS veya Android) ve hedef kitlenizin sadece wi-fi bağlantısı olduğunda reklamın gösterilmesini sağlar.

Örnek: Sadece iPhone kullanıcıları için ürün satıyorsanız, iPhone telefon kapları gibi bu seçeneği kullanarak doğru hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Reklam bütçenizi burada belirlemek zorundasınız.

Görselde dikkat çekmek istediğim nokta reklam verirken günlük bütçe seçtiğinizde süresiz olarak reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Eğer belli bir zaman aralığı için toplam bütçeyi seçerseniz, görselde belirttiğimiz reklamı programa göre yayınlama (run ads on schedule) seçeneğini aktif ederek, belli günler, saatler seçerek reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz zaman aralıklarını seçebilirsiniz.

Facebook reklam verirken zaman konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta başlangıç zamanını doğru belirlemektir.

Reklamı ölçme ve analiz etme noktasında doğru bilgilere erişmek için, reklam oluşturduğunuz günün ertesi tarihi 00.00 (gece yarısı) saatinden başlatın. Böylece reklamınızın harcaması ve diğer verileri tam 24 saatlik performans gösterecektir.

Facebook sayfa beğenisi reklamı için 3 farklı format belirlenmiş. Ancak diğer reklam modellerinde birkaç farklı format daha mevcut.

Görsel seçtiğiniz zaman, kullanabileceğiniz ücretsiz stok görseller (free stock images) seçeneği de bulunuyor, aynı zamanda kendi görselinizi de yükleyerek (browse library) reklamı oluşturabilirsiniz.

Facebook reklam verme aşamasının son adımı ise reklam metni ve önizlemelerdir.

Facebook reklam metni oluştururken çok uzun metinler hazırlamayın. Kullanıcıların tek seferde tüm metni okuyabilecekleri uzunlukta olması yeterlidir.

Önizleme ekranı ile facebook, instagram ve audience network reklamlarınızın nasıl görüneceğini test edebilirsiniz.

Sonuç

Facebook reklam vermek isteyenler için sayfa beğenisi reklam türü ile detaylı olarak açıkladık. Bazı reklam türlerinde birkaç farklı özellik daha olsa da bunlar hakkında da bilgiler verdik.

Facebook reklam verme incelikleri ve facebook reklam verme teknikleri konularında bilgi sahibi olduğunuza göre artık işletmenizi veya ürününüzü pazarlama ve doğru hedef kitle ile buluşturmak size düşüyor.


Yorum yapabilmek için giriş yapınız

Giriş Yap

Sitede Ara

En Çok Okunanlar

Android Cihazlara POP3 E-Posta Hesabı Kurulumu (1767)
Windows simgelerinde beyaz ikon sorunu ve çözümü (1339)
SQL REPLACE() Kullanımı (898)
Yerel Ağ Bağlantısına girmek istediğimde ''Bağlantı özelliklerine erişmek için yeterli yetkiniz yok.Yöneticinize başvurun'' uyarısı.. (491)
Access violation at address 0518fde4 inmodule NETINFO.dll Read of adress 00000000 (417)
CMD komutları ile Windows Aktivasyonu (375)
PatchCleaner v1.4.2.0 indir Windows Installer Temizleme Programı (361)
MailEnable Webmail Unknown or Disabled User Hatası (352)
Bedava Netflix Hesapları 2022 (Ücretsiz Premium Hesaplar) (350)
Server communication failure. Please refresh your browser and try again. (339)
There is already an object named in the database Cozum (326)
Turbobit Premium Hesaplar Bedava Güncel Üyelikler 2022 (323)
Turbobit Premium Hesaplar Güncel Liste 2022 (319)
Windows 10 Gereksiz Servislerin Kapatılması - Resimli Anlatım (299)
Yazıcı hata kodu 0x0000011b sorun ve cozumu (292)
Windows Bileşen Deposu (WinSxS) Klasörünü Temizleme (279)
Adobe After Effects CC 2019 Full İndir – v16.1.1.4 (237)
Linq ile inner Join Kullanımı (235)
ASP.NET MVC Email Doğrulama Sayfası (Verification) (234)
Dinozor Nesline Son Veren Silen Asteroit Felaketi, Nasıl Gerçekleşti? (222)
3 Adımda Server olay loglarının silinmesi (207)
Windows 10 durdurulabilecek hizmetler (189)
Bedava Turbobit Premium Hesap 2022 (%100 Güncel Hesaplar) (177)
Visual Studio 2017 Dil Ekleme/Değiştirme (175)
Fenerbahçe Beko, 2019 Final Four 'da! MAC OZETI (156)

Son Yorumlar